-
Najnowsze informacje
Author Archives: mariusz
Nowe możliwości SPA – Obszary chronione JRG
Przedstawiamy kolejną nowość w ramach usług serwera Abakus OSM – obszary chronione JRG.
Gdy uruchamialiśmy serwer punktów adresowych SPA, narodził się pomysł, aby pójść krok dalej i wykorzystać informacje o punkcie adresowym do ustalania właściwego administracyjnie JRG. Tak narodziło się rozszerzenie modułu SPA – obszary chronione JRG. Dzięki integracji nowego mechanizmu z Kartą Zdarzenia Rejestru Wyjazdów dyżurni Stanowisk Kierowania w dużych miastach otrzymali kolejne narzędzie wspierające ich w trakcie działań ratowniczo-gaśniczych.
Podczas wpisywania adresu system automatycznie wyszuka JRG, która należy administracyjne do wskazanego adresu, określonego na podstawie współrzędnych.
Funkcjonalność obszarów chronionych JRG składa się z 2 części:
1. Serwer AbakusOSM z zaimplementowanymi granicami obszarów JRG danej Komendy Powiatowej/Miejskiej.
2. Moduł systemu SWD-ST włączający obsługę funkcji SPA oraz obszarów z poziomu Karty Zdarzenia.
Po włączeniu modułu, w karcie zdarzenia podczas uzupełniania adresu system na bieżąco odpytuje serwer mapowy o lokalizację adresu, równolegle sprawdzane jest do której JRG należy wskazany punkt. Jeżeli leży on wewnątrz jednego obszaru to w karcie zdarzenia ustawiana jest właściwa JRG.
W przypadku wskazania ulicy bez numeru (brak konkretnego punktu), wzdłuż której biegnie granica kilku obszarów, system wskazuje taki fakt, jednocześnie informując o tym, które JRG dzielą tą granicę.
Mechanizm w żaden sposób nie ingeruje w pracę użytkownika, nie zmienia też jego indywidualnych decyzji odnośnie jednostki obsługującej i obszaru działania.
Dodatkowo, po zamknięciu karty zdarzenia, system podświetla na błękitny kolor tło tablicy Gotowości Bojowej przydzielonej JRG, dzięki czemu przełączając się pomiędzy zdarzeniami, prezentowana jest czytelna informacja o prowadzącej zdarzenie JRG.
Aby możliwe było uruchomienie tej funkcjonalności konieczne jest posiadanie mapy cyfrowej obszarów chronionych JRG (dowolny format, np SHP). Po zaimportowaniu jej do serwera AbakusOSM, następuje integracja z modułem SPA i możliwe jest korzystanie z niego w ramach SWD-ST. Szczegółów na temat importu obszarów i ich uruchomienia udziela nasz dział GIS.
Funkcjonalność podpowiadania obszarów chronionych JRG jest bezpłatna w ramach 4 pakietu umowy serwisowej, jako rozszerzenie modułu SPA – punkty adresowe
Wyszukiwarka skrzyżowań – etap 2
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wprowadzamy do obsługi w ramach systemu SWD-ST 2.5 obsługę wyszukiwania skrzyżowań z poziomu Karty Zdarzenia.
Od wersji 2.5.116.99 w karcie zdarzenia pojawiła się możliwość odszukania wszystkich skrzyżowań jakie są dostępne ze wskazaną ulicą. Po wybraniu miast i ulicy, ikonka skrzyżowania staje się aktywna i można otworzyć listę skrzyżowań.
Kliknięcie na nazwie ulicy powoduje pokazanie jej na mapie systemu. Kliknięcie 2x zatwierdza wybrane skrzyżowanie, a jego współrzędne ustawiane są jako współrzędne zdarzenia.
Opcjonalnie do opisu zdarzenia może automatycznie dodawać się zwrot “skrzyżowanie A z B” (System -Ustawienia -Karta zdarzenia PSP).
Mamy nadzieję, że zaprezentowana funkcjonalność usprawni Państwa pracę. Czekamy na Państwa uwagi oraz pomysły na kolejne usprawnienia w systemie SWD-ST 2.5.
Już wkrótce kolejna funkcje usprawniające pracę w dużych jednostkach – podpowiadanie obszarów działania JRG.
Do poprawnego działania wyszukiwarki skrzyżowań konieczny jest aktywny moduł SWD-ST-SPA – Serwer Punktów Adresowych dostępny w pakiecie 4 bez dopłat.
Wyszukiwarka skrzyżowań – etap 1
Wsłuchując się w głosy i uwagi naszych użytkowników serwer AbakusOSM został wzbogacony o kolejne narzędzie – wyszukiwarkę skrzyżowań. W chwili obecnej wdrożyliśmy 1 etap funkcjonalności – tj. integrację z wyszukiwarką w aplikacji Mapa-ST 3.
Dotychczas korzystając z menu “Wyszukiwanie –> Adresy” można było przeszukiwać mapę pod kątem miejscowości, ulic oraz punktów adresowych. Od dziś możliwe jest również odnajdywanie skrzyżowań dla ulic, które posiadają nazwy.
Aby skorzystać z tej funkcji należy w oknie wyszukiwarki adresów wpisać szukane miasto i jedną z ulic, po czym zakończyć wpis znakiem przecinka “,” , następnie klawisz “szukaj” (1).
Na ekranie pojawi się okno z wynikami (2). W pierwszej kolejności prezentowane są wszystkie punkty adresowe (4) na tej ulicy. Teraz wystarczy przewinąć wyniki w dół (3), a na końcu pojawi się lista wszystkich skrzyżowań ze wskazaną ulicą (5).
Klikając 2x LPM na danym wierszu mapa wskaże nam dokładny punkt skrzyżowania.
Już wkrótce planujemy dodanie tej funkcjonalności do Karty Zdarzenia w SWD-ST 2.5, tak by dyspozytor mógł w trakcie wprowadzania karty korzystać z takich podpowiedzi.
OSM Hydrant – wygodny edytor hydrantów
Hydranty i miejsca poboru wody to jeden z wielu elementów serwera AbakusOSM dedykowanego stricte dla działań operacyjnych Straży Pożarnej. Dzięki współpracy z aplikacją StrażakOSM, zbieranie hydrantów nigdy nie było łatwiejsze. Teraz edycja i zarządzanie bazą hydrantów także stało się prostsze.
Wielokrotnie po dodaniu do projektu OSM hydrantów zebranych w aplikacji StrażakOSM otrzymujemy od zbierających wiadomości z prośbami o błędach w przesłanych danych, np przesunięcia lub usunięcie zdublowanych obiektów. Dlatego w tym miejscu warto przypomnieć, że przesłane do nas obiekty dodawane są przez nasz Dział Technologii GIS do otwartego projektu OpenStreetMap, który to każdy, również osoby przesyłające te obiekty, może swobodnie edytować. Oczywiście edycja mapy w pełnym zakresie wymaga poznania podstawowych zasad i nabycia umiejętności z zakresu obsługi edytorów projektu (takich jak JOSM), jednak nie wszyscy i nie zawsze mają czas i ochotę poznawać wszystkie tajniki tworzenia map. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam projekt OSM Hydrant.
Zachęcamy do zapoznania się z krótką instrukcją korzystania z tego narzędzia.
AbakusOSM w nowej odsłonie
Po wielu tygodniach pracy, dziś uruchomiliśmy nową wersję serwera AbakusOSM. Poza zmianą wyglądu, dokonaliśmy gruntownej przebudowy podstaw serwera. Teraz powinno być szybciej, wygodniej i przede wszystkim lepiej.
Poza nową wizualizacją dodaliśmy szereg nowych funkcji, tj jak:
- cieniowanie wzniesień – tzw hillshade,
- poziomice,
- mosty,
- oznaczenia węzłów drogowych,
- pikietaż na osobnej warstwie,
W najbliższym czasie pojawią się również fragmenty ościennych państw. Obecnie jesteśmy w trakcie stabilizacji serwera po aktualizacji dlatego w kolejnych kilku dniach mogą się pojawiać krótkotrwałe problemy z dostępem do mapy w aplikacjach.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek uwagi do nowego wyglądu mapy zapraszamy do przesyłania opinii i uwag, wszystkie dobre pomysły zostaną uwzględnione i nagrodzone upominkami.
W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować firmie GIS Support z Lublina za nieocenioną pomoc w stworzeniu nowego wyglądu mapy, a w szczególności cieniowania wzgórzy. Kawał dobrej roboty!
Nadchodzi nowy wygląd serwera AbakusOSM
Serwer mapowy AbakusOSM przechodzi ostatnio modernizację. Przy okazji dokonaliśmy gruntownej zmiany wizualizacji map w naszych aplikacjach. Już wkrótce będzie można zapoznać się z nowym wyglądem i nowymi możliwościami.
Tymczasem przedstawiamy kilka “zdjęć z ukrycia”, premiera już wkrótce!