Dojazdy Pożarowe w lasach

Zrzut ekranu 2015-08-28 12.21.47Kilka tygodni temu zaprzyjaźnione nadleśnictwo Przymuszewo zwróciło się do nas oraz społeczności OSM z nowym pomysłem do realizacji. Leśnicy w ramach własnych planowanych prac będą prowadzili inwentaryzację dróg leśnych pod kątem ich parametrów technicznych oraz weryfikacją istniejących i wyznaczaniem nowych dojazdów pożarowych. Przy tej okazji leśnicy szukali metody na podzielenie się tą informacją z jednostkami PSP. Rozwiązaniem po raz kolejny okazał się serwer AbakusOSM oraz projekt OpenStreetMap. Ze strony społeczności kolega Tomasz Nycz uzgodnił ze społecznością sposób oznaczania dojazdów pożarowych oraz napisał schemat tagowania dla edytora JOSM, który znacznie ułatwia ich oznaczanie. Wizualizacja nowych obiektów została dodana do naszego serwera wczoraj, dzięki czemu wprowadzone do projektu OSM dojazdy pożarowe są już widoczne we wszystkich naszych aplikacjach używających serwera AbakusOSM, więc nie tylko w aplikacji MapaST, ale również (i przede wszystkim) w aplikacjach mobilych używanych w terenie, takich jak TerminalST, E-Remiza Mobile, SPID.

Film instruktażowy autorstwa kol. Tomka i przedstawiający konfigurację i używanie szablonu do oznaczania dróg pożarowych dostępny jest na portalu Youtube

Dowiedzieliśmy się również, że pomysł okazał się na tyle trafiony, że jeszcze przed jego premierą dowiedziała się o nim jedna z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych i ma zamiar wydać zalecenie podległym nadleśnictwom, aby wszystkie dojazdy pożarowe zostały również w opisany sposób wprowadzone do projektu OSM i w ten sposób udostępnione jednostkom PSP.

Technikalia:

Jako, że dojazd pożarowy jest tworem w pełni wirtualnym i może prowadzić po różnych typach dróg oznaczany jest on jako relacja, której członkami są poszczególne odcinki dróg. Tagowanie relacji:

type=route
route=emergency_access
operator=<Nadleśnictwo odpowiedzialne za dojazd pożarowy>
ref=<Numer dojazdu pożarowego>name=<Nazwa zwyczajowa dojazdu (jeśli istnieje)>

Bookmark the permalink.

Comments are closed.